top of page

 NAJCIEKAWSZE 

 AKTUALNOŚCI PE 
 KWIECIEŃ - 2016r.

 

Przemoc wobec kobiet w sieci: Wolność słowa kończy się tam, gdzie zaczynają się zagrożenia

W środę, 27 kwietnia, odbyła się debata na sesji plenarnej, a dzień później głosowanie ws. sprawozdania dotyczącego równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet w erze cyfrowej. Przed debatą rozmawialiśmy z posłanką Terry Reintke (Greens/EFA, Niemcy) o tym, dlaczego kobiety są niedoreprezentowane w branży ICT, skąd wynika większe dla kobiet zagrożenie mową nienawiści i groźbami w Internecie i jak temu przeciwdziałać.

Uznanie praw pracowników domowych i opiekunów w UE

Pracownicy wykonujący prace domowe oraz opiekuńcze, z których większość to kobiety migrantki, powinni otrzymać oficjalny status w UE. Uznanie ich pracy za "rzeczywistą" ograniczyłoby wykorzystywanie ich, zmuszanie do pracy oraz przemyt osób, uważają posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek. Posłowie rekomendują wprowadzenie sprawdzonych już modeli legalnych stosunków pracy, powołując się na przykład Belgii i Francji, aby zakończyć niepewność pracowników nierejestrowane prace domowe.

Nie dajemy Turcji "carte blanche" - powiedzieli posłowie podczas debaty na temat umowy między Unią Europejską i Turcją

W czwartek posłowie debatowali na temat aspektów prawnych i demokratycznej kontroli realizacji umowy UE-Turcja w sprawie migracji. Głos zabrali również pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans i holenderski minister sprawiedliwości Klaas Dijkhoff. Posłowie wypowiedzieli się zdecydowanie przeciw "przehandlowaniu" kryteriów zniesienia wiz dla Turków.

Wyeliminowanie barier "technicznych" nada impet rozwojowi unijnych kolei

W czwartek Parlament przyjął przepisy, które mają znieść przeszkody techniczne wynikające z odmiennych standardów i procedur w państwach członkowskich, na które natrafiają operatorzy kolei i producenci taboru kolejowego. Nowe procedury, których treść została wynegocjowana przez delegację Parlamentu z ministrami UE, obejmują techniczne aspekty "4. pakietu kolejowego". Mają one przyspieszyć i uprościć wydawanie certyfikatów bezpieczeństwa oraz zezwoleń na dopuszczenie do ruchu lokomotyw i wagonów.

W przyjętej w czwartek rezolucji posłowie podkreślają, że to dzieci ponoszą konsekwencje braku współpracy państw członkowskich Unii i nieskutecznego stosowania przez nie zasady pierwszeństwa dobra dziecka w transgranicznych postępowaniach sądowych w sprawie opieki rodzicielskiej i adopcji. Posłowie chcą wyspecjalizowanych instancji w krajowych sądach rodzinnych by przyspieszyć rozstrzyganie transgranicznych sporów o dzieci.Posłowie apelują do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o wprowadzenie przepisów nakazujących automatycznie wzajemne uznawanie przez państwa krajowych orzeczeń o adopcji i unikanie rozdzielania rodzeństwa.

Interes dziecka ma być najważniejszy w transgranicznych sporach między rodzicami o prawo do opieki - apelują posłowie
Absolutorium: Parlament Europejski kontroluje wykonanie budżetu UE

Parlament Europejski kontroluje wydawanie środków przez Komisję Europejską oraz inne unijne instytucje i agencje w procedurze zwanej absolutorium. Procedura ta stała się ważnym narzędziem weryfikowania sposobu, w jaki wydawane są publiczne pieniądze, a PE ma wyłączne prawo w tym zakresie. 28 kwietnia na sesji plenarnej w Brukseli odbyły się debata i głosowanie w sprawie wykonania budżetu za 2014 roku.

„Unia Energetyczna - oczekiwania Polski, oczekiwania Europy” - debata w Częstochowie

Co przyniesie Polsce Unia Energetyczna? Czy stanowi rozwiązanie problemu bezpieczeństwa energetycznego czy go komplikuje? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty Regionalnego Forum Dyskusyjnego w Częstochowie, zorganizowanej w piątek przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce.

bottom of page